מעצבת   |   מאיירת   |   כותבת

נשימה מלאה וטובה. 'סיפור ברוח' – ספר הילדים החדש שלי

שבועיים חלפו מאז העליתי את ספר הילדים החדש שלי, סיפור ברוח, ל Headstart, לצורך הוצאתו לאור. אני מעזה לקחת נשימה מלאה וטובה. אבל אחת ודי. נכון לעכשיו גויסו 36% מיעד הגיוס הסופי –  מיותר מנקודת הציון הראשונה שלי (שהיתה שליש).

באופן לא מתוכנן, סיפור ברוח החל את דרכו עוד לפני שהסתיימה העבודה על ספר החיותיות (יצא לאור לפני שנתיים וחצי, בהוצ' דני ספרים, וזכה למשובים חיוביים במיוחד). בשלבי העבודה האחרונים על ספר החיותיות נבט הגרעין העיקרי של סיפור ברוח, ועבר בהמשך שינויים, פיתוחים ושכתובים. עם הזמן הלכו והצטברו להם האיורים. 19 איורים בצבעי עיפרון מלווים את הסיפור על הילד הזה, שפוחד מהרוח החזקה, ועדיין יוצא להשיג מטרה חשובה ומיוחדת עבורו.

איור מתוך 'סיפור ברוח'

איור מתוך 'סיפור ברוח'

ילדון במסע לעבר מטרה קטנה שיקרה ללבו. קשה שלא להזדהות איתו. הרי גם לנו המבוגרים יש יעדים, רצונות ושאיפות. ומי מאיתנו לא חווה מפעם לפעם פחדים וחששות בקשר אליהם.

איור מתוך 'סיפור ברוח'

ילדון במסע לעבר מטרה שיקרה ללבו

אבל נחזור לילדים שלנו. קחו קבוצת הורים ושאלו אותם מה היו מאחלים לילדיהם. בתקוות של כולם תמצאו בין היתר חיים טובים – בלי בעיות ובלי צרות. רק שצחוק הגורל, הסטטיסטיקה והנסיון יעידו שזו שטות: אין אפשרות לאף אחד מאתנו לארגן לילדינו חיים שכאלו. מתוך הידיעה הכאובה הזאת, אנו מבינים גם שלא היינו רוצים לראות את ילדינו כבובות סוכר עדינות ופריכות, ושמה שבאמת חשוב ונכון הוא, שיעוצבו כך שיוכלו לעמוד מול קושי, בעיה ומכה פה ושם, להתאושש מהם ולהמשיך הלאה. בסופו של דבר הייתי מאחלת לילדי אמונה בעצמם ובדכם, יכולת עמידה מול קושי ונכונות להתמיד – עניינים מהמשפחה הזאת.

אבל איך מלמדים כאלו דברים? אין אפשרות לבוא לאדם לחוץ ולהגיד לו 'תרגע', וכך גם לא יעיל להגיד לילד שפוחד מהתמודדות (שיש בה בחינה של כוחות העצמי, על כל רב-מימדיותו) 'אל תפחד'.
אבל סיפורים יכולים ללמד. הם מסייעים בבניית תמה אישית טובה, ואמונה, בלי לתת הוראות מלמעלה.

סיפור ברוח הוא סיפור על פחד ועל הצעדים הקטנים שבעזרתם מתגברים עליו, וגם על האכזבות שבדרך למטרה, ועל הרצון וההתמדה שמביאים לסוף הטוב.
כל אלו כמובן מגיעים בלי הכותרות והשמות שניתנו להם כאן, אלא בדרך הסיפור והאיור.

780x780-f

חשוב לי להדגיש: הילדון בסיפור ברוח אינו סופרמן כלל וכלל: הוא ילד קטן שפוחד. כל ילדה וילד יוכלו להזדהות אִתו ועם המקום החלש והמכווץ ממנו הוא יוצא. מאמינה שילדים חולמים על סופרמן, אך מבינים מצוין פחד וחולשה, מכירים אותם היטב, ואף שמחים למצוא אותם לפעמים אצל הזולת.
הילד בסיפור הזה מצליח, ומלמד בדרכו, ממש כמו בלמידת מודל, שאפשר. כי על הצלחה לומדים דרך אכזבות, ואומץ אמִתי מתגלה כמובן מול פחד.
ולא צריך מפלצת חיה ואימתנית לפחד ממנה. מספיקה רוח חזקה, כזו שאנשים הולכים בה בסתיו ובחורף, ולא חוששים ממנה כלל. האלמנטים בסיפור ברוח אינם דרקוניים ומפחידים באמת, והאכזבות אינן מפלות של ממש.
הקוראים הצעירים מבינים שאפשר להתמודד אתם, אך יזדהו בנקל עם הקושי של הילדון שמציץ מבין הדפים.
הקושי שלו הוא קושי רגשי, ומובע היטב בספר: גם דרך האיורים – בהבעות הפנים, בתנועה המרומזת מהסביבה המאוירת – וגם דרך הטקסט.
כך מתוארים גם האושר שלו, והסיפוק, והגאווה.

A_Windy_Story-MichalFrenkel

סיפור ברוח הוא ספר הילדים השני שלי (כתיבה ואיור), ויצא לאור בהוצאה עצמית ובסיוע הקהילה.

בדף הפרויקט של הספר תוכלו למצוא את תחילת הסיפור, וגם איורים נוספים (ואפילו סרטון הגשה קצרצר – אני מדברת אליכם דרך המצלמה):

הנה, כאן: http://www.headstart.co.il/project.aspx?id=12160

תודה רבה לתומכים, וגם לקוראים באופן כללי, כרגיל (:

קטגוריות: כללי | מאת:   | פורסם: 5 בדצמבר 2014 0:45 |

הוסף תגובה »

אין עדיין תגובות לפוסט.

התעדכן בתגובות חדשות לפוסט באמצעות פיד RSS . טראקבק

הוסף תגובה !